Αυτοκινητάκια παντού!!!

Αυτοκινητάκι εδώ… Αυτοκινητάκι εκεί… και η κυρία Αφροδίτη των Φιλολογικών μας, μας έμαθε τις έννοιες της ανακύκλωσης και μας εισήγαγε και στις αρχές της Κυκλοφοριακής Αγωγής!!

Πως το έκανε αυτό?? Μέσα από ένα διαθεματικό και πρωτότυπο πρόγραμμα, στο οποίο φτιάξαμε όλοι μαζί αυτοκινητάκια από ανακυκλώσιμα, καθημερινής χρήσεως, υλικά, μάθαμε ότι τίποτα δεν πάει χαμένο και αυτά που θεωρούμε σκουπιδάκια μπορούν να γίνουν παιχνίδια, υπέροχα και μοναδικά!

Στη συνέχεια, φτιάξαμε φανάρια από ανακυκλώσιμα και πάλι, υλικά, και μάθαμε τη χρησιμότητα, χρηστικότητα και λειτουργικότητά τους στην Κυκλοφοριακή Αγωγή! Στη συνέχεια, οδηγήσαμε τα αυτοκινητάκια μας στις διαδρομές που η κυρία Αφροδίτη μας είχε φτιάξει, μαθαίνοντας, βιωματικά, τους κανόνες οδικής ασφάλειας και κυκλοφορίας!!

Λεμονάκια εδώ… λεμονάκια εκεί!!

Η υπέροχη λεμονιά στον κήπο μας, μας έδωσε την ευκαιρία ενός υπέροχου μαθήματος!! Οι μαθητές μας, μαζί με την κυρία Δανάη και τον κύριο Γιάννη, βγήκαν, σήμερα, στον κήπο μας, έμαθαν για τα λεμόνια, τη χρήση τους και τις ιδιότητές τους και συνεργάστηκαν όλοι μαζί  για την συγκομιδή τους!!

Διαμόρφωση εξωτερικού χώρου!!

Ο χειμώνας συνεχίζεται και η σημερινή αποστολή των μαθητών και των καθηγητών της Γεωπονίας μας ήταν να βρουν έναν τρόπο να προστατεύσουν τα φυτάκια μας!! Έτσι, λοιπόν, με την καθοδήγηση της κυρίας Δανάης και του κυρίου Γιάννη, τοποθετήθηκαν, από τους μαθητές μας πετρούλες γύρω από κάθε φυτάκι, προστατεύοντάς το και δημιουργώντας μια πανέμορφη ατμόσφαιρα!

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους για την υπέροχη δουλειά!!

Μουστοκούλουρα αγαπημένα!!

Σήμερα ο κύριος Βασίλης της Αυτόνομης μαζί και με την κυρία Χρύσα της Γεωπονιας μας ετοίμασαν, μαζί και με τους μαθητές  μας, μια πανέμορφη έκπληξη!! Έφτιαξαν όλοι μαζί πεντανοστιμα μουστοκούλουρα, με μια συνταγή εύκολη και λαχταριστή!! Το αποτέλεσμα όπως πάντα υπέροχο!!

Ευχαριστούμε κύριε Βασίλη και κυρία Χρύσα!!

Λαχταριστό ριζότο με κόκκινη σάλτσα!!

Σήμερα, η κυρία Χρύσα της Γεωπονίας μαζί με τον κύριο Βασίλη της Αυτόνομης Διαβίωσης μας ετοίμασαν μια πανέμορφη έκπληξη… Έφτιαξαν συνεργατικά και με τους μαθητές μας, ένα πεντανόστιμο ριζότο με κόκκινη σάλτσα!! Το αποτέλεσμα καταπληκτικό και φυσικά… για άλλη μια φορά… δεν έμεινε ούτε μπουκίτσα!!

Σας ευχαριστούμε κυρία Χρύσα και κύριε Βασίλη!!

Χρόνια μας πολλά!!

Του Αγίου Βαλεντίνου σήμερα και η κυρία Αγάθη με την κυρία Ματίνα μας θέλησαν να μας βάλουν στο κλίμα της τόσο όμορφης γιορτής!! Παρέα με τους μαθητές μας, έφτιαξαν πανέμορφες καρδούλες από μακαρόνια, οι οποίες δόθηκαν μετά για δωράκι στους ίδιους αλλά και στους καθηγητές του σχολείου μας!!

Σας ευχαριστούμε πολύ κυρία Αγάθη και κυρία Ματίνα!!

Το λεξιλόγιο του Αγίου Βαλεντίνου!!

Αφού φτιάξαμε τις χαρούμενες καρδούλες μας, η κυρία Αφροδίτη των Φιλολογικών μας, μας είχε άλλη μια υπέροχη δραστηριότητα… να μάθουμε τις λεξούλες που σχετίζονται με τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου! Έτσι λοιπόν, συζητήσαμε τις εικόνες που μας είχε φέρει, τις περιγράψαμε, απομονώσαμε τις λεξούλες που αφορούσαν τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου, φτιάξαμε προτάσεις με αυτές και στη συνέχεια τις αντιγράψαμε με μεγάλη χαρά!! Σίγουρα, μπήκαμε στο κλίμα της γιορτής για τα καλά!!

Και να που ξεκίνησε μια νέα εβδομάδα με ένα αναπάντεχο – χρησιμοποιημενο δώρο. Ένα τραπεζοκαθισμα πικ νικ που δεν το θέλανε πια. Για εμάς στάθηκε πολύ χρήσιμο και τελικά βρήκε το χώρο του.

Εργασία και χαρά από τους γεωπόνους εν δράση. Κ. Χρύσα, Κ. Δανάη και κ. Γιάννη στο ΕΕΕΕΚ Αιγίου 😘😘😘
Εργαστήριο Γεωπονίας.

Καρδούλες εδώ… καρδούλες εκεί…

Η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου πλησιάζει και η κυρία Αφροδίτη των Φιλολογικών μας, μας έχει βάλει για τα καλά στο κλίμα της υπεροχής αυτής γιορτής!! Σήμερα, χρησιμοποίησε τις καρδούλες ως έναυσμα για να μας ξαναθυμίσει τα συναισθήματα και να μας κάνει να αναρωτηθούμε πόσο χαρούμενη είναι η δική μας καρδούλα!!

Σας ευχαριστούμε κυρία Αφροδίτη!!

Διαθεματική συνεργασία!!

Η διαθεματική συνεργασία των τμημάτων της Αυτόνομης Διαβίωσης και της Γεωπονίας είναι γεγονός στο σχολείο μας και οι καθηγητές των δύο τμημάτων, κάνουν συχνές συναντήσεις για τον καθορισμό του ενιαίου εκπαιδευτικού προγράμματος!! Σήμερα, πραγματοποίησαν άλλη μια συνάντηση και σίγουρα… κάτι καλό ετοιμάζουν!!